Apply now
+0420 728 921 524
5. května 620, 432 01 Kadaň

Podzimní obloha je část nebeské klenby, kterou je nejlépe pozorovat během půlnoci a při pohledu směrem k jihu. Na konci léta tuto část oblohy vidíme stejně před východem Slunce, v zimě pak krátce po setmění. Nebeská klenba v tomto období zdaleka není tak výrazná jako v létě či zimě.

Obloze v toto roční období vládne souhvězdí Pegasa (bájného okřídleného koně). Část souhvězdí Pegasa tvoří samostatné souhvězdí Andromedy, dohromady vytváří na obloze výrazný „Pegasův čtverec“.

V Andromedě naleznete jednu z nejkrásnějších galaxií severní oblohy M31 přezdívaná Velká galaxie v Andromedě (někdy se nazývá Velká mlhovina v Andromedě). Galaxii se podobá té naší, vzdálenou jen něco málo přes dva miliony světelných let, která je dokonce z míst mimo zástavbu pozorovatelná pouhým okem. Pod souhvězdími Pegase a Andromedy naleznete souhvězdí Ryb. Dalším zajímavým souhvězdím nedaleko Pegasova čtverce je souhvězdí Berana. Další významnou mlhovinu pozorovatelnou bez dalekohledu je Mlhovina v Orionu (M42).

Na konci října nás čeká asi nejvýznamnější astronomický úkaz roku – částečné zatmění Slunce 25. října. V úterý bude v České republice pozorovatelné v celém svém průběhu. Částečné zatmění Slunce začne v 11:13, maximální fáze, kdy bude zakryto 42 % slunečního průměru, nastává ve 12:17 a zatmění skončí ve 13:22, kdy měsíční kotouč opustí disk Slunce. Poslední částečné zatmění Slunce u nás proběhlo 10. června 2021, bylo ale menší.

Podzim je pravděpodobně nejoblíbenějším ročním obdobím astronomů. Důvody jsou dva. Prvním je, že ještě není taková zima, ale noci jsou již dlouhé a tmavé na noční pozorování vhodné. A máme šanci pozorovat letošní podzim? Nejdříve se podíváme na planety. Saturn, Uran a Neptun s Jupiterem svůj hlavní výstup již měly od srpna do konce září. Nyní na začátku října (cca v 1. polovině měsíce) můžete ještě Uran pozorovat před úsvitem jako hvězdu jasnější než nulové magnitudy objevující se ráno nad východem. Přestože tu „nejlepší“ chvíli již má Jupiter za sebou, tak stále planetu můžete pozorovat po celou noc. Na obloze Jupiter v průběhu noci doplňuje planeta Mars. Nejlepší podmínky na pozorování Marsu nás čekají v prosinci.

 

Dalším významný podzimním úkazem jsou meteorické roje. Přehlídku začnou za pár dní Drakonidy, které „zrodila“ kometa Giacobini–Zinner (21P/Giacobini-Zinner). Letos na podzim nebude příliš výrazný — v maximu 9. října , bude možné pozorovat obvyklých 15-20 meteorů za hodinu. Navíc letošní pozorování bude ztěžovat téměř úplněk. Podobná situace bude i u Orionid spojených se slavnou Halleyovou kometou (1P/Halley). Meteoritická aktivita se očekává na úrovni „průměrných“ hodnot — cca 20 za hodinu. Maximum Orionid připadá na 21. až 22. října, v tu dobu souhvězdí Orion vychází zhruba o půlnoci. Posledním významnějším rojem budou od prvního týdne až téměř do konce listopadu Leonidy – roj generovaný kometou Tempel-Tuttle (55P/Tempel-Tuttle).

Zdroj: AU AV ČR Foto: vlastní

Comments are closed.
Follow edSuite
Kde nás najdete