Apply now
+0420 728 921 524
5. května 620, 432 01 Kadaň

Pozorování Jupitera a jeho měsíců za svitu Měsíce

Metod na pozorování objektů na noční obloze je dnes více, ale všechny se zakládají na principu objeveném ve středověku astronomem známým pod jménem Galileo z Galilei. Objev se jmenuje teleskop a jeho hlavním cílem je objekt zvětšit a zvýšit jeho světelnost. V dnešní době se používají dva typy teleskopů (refrakční a reflekční).  Refraktor pro splnění výše pospaného účelu používá soustavu čoček a reflektor využívá konkávního parabolického zrcadla.

V roce 1610 Galileo Galilei za pomoci malého dalekohledu objevil čtyři největší měsíce Jupiteru – Io, Europu, Ganymed a Callisto (pro které se později vžil název Galileovy měsíce). Toto pozorování bylo pravděpodobně první pozorování měsíce jiné planety než Země (zdroj: www.wikpedie.com).

Plynný obr Jupiter (největší planeta Sluneční soustavy a 5. od Slunce) se v těchto dnech nachází nejblíže k Zemi od roku 1963, další takové přiblížení nastane až za 107 let. Mimo této blízkosti zvyšuje významně vidtelnost planety fakt, že se nachází v opozici se Sluncem, které jeho jas výrazně zesiluje. Jupiter můžete vidět i běžným okem, ale u nás na observatoři uvidíte i jeho 4 měsíce. Obloha a naše observatoř nabízí mimořádnou příležitost pozorovat největší planetu Sluneční soustavy a i jeho měsíce.

Comments are closed.
Follow edSuite
Kde nás najdete